15 C
Sarajevo
28.03.2024

Trka u toku: Ko će prvi do vakcine protiv COVID-19

Mnoge vlade su upozorile da se svakodnevni život ne može vratiti u normalu sve dok njihova populacija ne izgradi antitijela za odbranu od virusa korona.

Ubrzana klinička ispitivanja već se sprovode, a zamjenik ruskog ministra odbrane Ruslan Calikov izjavio je juče da je spremna prva ruska vakcina protiv virusa korona koju su napravili vojni eksperti i naučnici Nacionalnog instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju “Gamaleja”.

Calikov je rekao da su specijalisti i naučnici Nacionalnog istraživačkog centra obavili posljednje provjere i testiranja i da su svi dobrovoljni primaoci nove vakcine razvili imunološki odgovor na virus korona i da se dobro osjećaju.

- OGLAS -

Univerzitet Oksford je u ponedjeljak objavio da su rezultati ispitivanja njihove vakcine na 1.077 ljudi pokazali da je vakcina sigurna i da aktivira imunoloki sistem, ali da je prerano reći je li to dovoljno za zaštitu od virusa COVID-19.

Eksperimentalna vakcina protiv virusa COVID-19 koju je razvila kompanija “AstraZeneka” i naučnici sa britanskog Univerziteta u Oksfordu bezbjedna je i proizvela je imunološki odgovor u kliničkim ispitivanjima u ranoj fazi kod zdravih dobrovoljaca.

Vakcina, nazvana AZD1222, nije izazvala ozbiljne neželjene efekte i dovela je do imunološke reakcije u vidu antitijela i T-ćelija, pokazuju rezultati ispitivanja objavljeni u medicinskom časopisu Lanset.

Glavni autor studije Endrju Polard sa Univerziteta u Oksfordu rekao je da se nada da to znači da će imunološki sistem upamtiti virus, tako da će vakcina dugoročno štititi ljude.

“Međutim, potrebno nam je više istraživanja prije nego što potvrdimo da vakcina efikasno štiti od infekcije SARS-CoV-2 i koliko dugo ta zaštita traje”, rekao je Polard.

Američka biotehnička firma “Moderna” saopštila je prije nedjelju dana da će 27. jula ući u završnu fazu ispitivanja svoje vakcine za COVID-19 na ljudima.

Kompanija ima za cilj da sprovede kliničko ispitivanje na uzorku od 30.000 ljudi, koji će primiti vakcinu ili placebo.

Prema podacima o ispitivanju, koji su objavljeni na sajtu clinicaltrials.gov, studija će trajati do oktobra 2022. godine.

Posljednje saopštenje “Moderne” stiže nakon što je “Nju Ingland džurnal of medisin” objavio rezultate prve faze ispitivanja – koja je pokazala da je prvih 45 učesnika razvilo antitijela na virus.

U Kini su kompanije “Sinovak” i “Sinofarm” u trećoj, posljednjoj fazi ispitivanja potencijalne vakcine na ljudima, dok je “Kan Sino”, koji razvija vakcinu u saradnji s kineskom vojskom, na korak od posljednje faze ispitivanja.

“Sinovak” vakcinu razvija u saradnji sa brazilskim Institutom Butantan, čiji je direktor rekao da vakcina ima veliki potencijal da bude uspješna. “Sinofarm” je završnu fazu ispitivanja započeo u Abu Dabiju jer u njemu živi više od 200 nacionalnosti, a da bi pokazali kako je njihova potencijalna vakcina bezbjedna, primili su je i zaposleni u kompaniji. “Sinofarm” tvrdi da su testovi na ljudima pokazali da njihova potencijalna vakcina proizvodi dovoljno visok nivo antitijela da se bore s virusom korona, kao i da je bezbjedna i djelotvorna.

Daleko u radu na potencijalnoj vakcini odmakli su i američki farmaceutski konglomerat “Fajzer” koji radi zajedno s njemačkom firmom za biotehnologiju “BioNtek”, a vakcinu pokušava da razvije i francuska farmaceutska kompanija “Valneva”.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA