1.6 C
Sarajevo
19.04.2024

ICMP – Laboratorija u Hagu omogućava BiH identifikacije novom tehnologijom

Laboratorij Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) u Hagu omogućava Bosni i Hercegovini identifikacije korištenjem nove tehnologije, saopćeno je iz te komisije.

ICMP je dostavio Institutu za nestale osobe BiH (INO) tri nova Izvještaja o podudaranju DNK, nastala primjenom tehnologije na čijem razvoju se trenutno radi u ICMP-ovom laboratoriju u Hagu. Pronalaženje podudarnosti – što znači da su identifikovana tri prethodno neidentifikovana seta posmrtnih ostataka – omogućeno je višestruko pojačanim analitičkim kapacitetom tehnologije za analizu DNK sljedeće generacije, poznate kao Masivno paralelno sekvenciranje (MPS).

 Primjena MPS-a u ICMP-ovom laboratoriju pruža novu nadu porodicama koje još uvijek ne znaju istinu o sudbini svojih bližnjih – izjavio je danas Matthew Holliday, šef ICMP-ovog Programa za zapadni Balkan. Rekao je da broj novih identifikacija na temelju MPS-a u početku neće biti veliki, ali da se u svakom slučaju radi o ogromnom koraku naprijed.

- OGLAS -

Nova tehnologija može dovesti do rezultata u vrlo složenim slučajevima, kod kojih se tehnologija koja je trenutno u primjeni pokazala neuspješnom, a omogućava i identifikaciju na temelju analize uzoraka daljnjih srodnika – kazao je.

Amor Mašović, član Kolegija direktora INO-a, rekao je da je INO “zadovoljan što je novi naučni metod identifikacije nestalih osoba, koji se temelji na analizi DNK, donio prve rezultate”. Novi metod omogućuje identifikacije nestalih osoba na osnovu analize referentnih uzoraka daljnjih srodnika, što je posebno važno u slučajevima nestalih osoba koje nemaju bliskih srodnika.

– Sada možemo rješavati slučajeve koji nikada ne bi bili riješeni primjenom prethodnih metoda identifikacije na temelju analize DNK – kazao je Mašović.

Holliday je naglasio da ICMP nastavlja podržavati Bosnu i Hercegovinu, uključujući Vijeće ministara, INO, tužilaštva i udruženja porodica nestalih, u njihovim nastojanjima da pronađu i identifikuju osobe nestale u sukobima iz 1990-ih.

– Iako je više od 23.000 nestalih osoba pronađeno i identifikovano, još se traga za oko 7.000 osoba, stoga je važno nastaviti raditi na rješavanju pitanja nestalih osoba, zbog čega je i ICMP-ova primjena novih tehnologija ključna u pružanju pomoći BiH, naglasio je.

Holliday je istakako da ICMP sve analize DNK u svrhu identifikacije radi besplatno za Bosnu i Hercegovinu.

ICMP se finansira pomoću dobrovoljnih donacija i nastavit će ulagati maksimalne napore da osigura sredstva za aktivnosti u ovoj regiji.

Pored pružanja tehničke podrške Bosni i Hercegovini, ICMP je pomogao i u donošenju Zakona o nestalim osobama i osnivanju INO-a. Matthew Holliday je izrazio nadu da će bosanskohercegovačke vlasti Zakon primijeniti u potpunosti, uključujući i uspostavljanje Fonda za pomoć porodicama nestalih. Rekao je da je ključan rad INO-a, tužilaštava i drugih aktera, kako bi se osiguralo pravo na istinu, pravdu i reparacije svim porodicama nestalih bez obzira na njihovo etničko porijeklo i religijsko ili nacionalno opredjeljenje.

ICMP je sporazumom utemeljena međunarodna organizacija sa sjedištem u Hagu u Nizozemskoj. Mandat je osigurati saradnju vlada i drugih organa vlasti u pronalaženju i identifikaciji osoba nestalih uslijed sukoba, zloupotreba ljudskih prava, nesreća, organiziranog kriminala, ilegalnih migracija i drugih razloga te pružiti im pomoć u tim poslovima. Jedina je međunarodna organizacija čiji je zadatak isključivo rad na pitanju nestalih osoba.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA