3.8 C
Sarajevo
26.04.2024

Dan rozih majica: Vršnjačko nasilje veoma prisutno u BiH

Povodom Dana rozih majica mladi su danas na Trgu djece Sarajeva poručili da je vršnjačko nasilje jako prisutno u Bosni i Hercegovini, javlja Anadolu Agency (AA).

Na bijelom platnu ispisali su i poruke “Budi fin, nasilje nije IN”, “Stop vršnjačkom nasilju” i “Razgovor je uvijek rješenje”.

Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja Dan rozih majica (Pink Shirt Day) obilježava se u cijelom svijetu zadnje srijede u februaru, a 27. februar ove godine, četvrti put obilježen je i u školama širom BiH, u organizaciji Udruženja za razvoj društva “Kap” i nevladine organizacije “World Vision BiH”.

- OGLAS -

U Banjoj Luci, Tuzli i Sarajevu, organizovane su aktivnosti u cilju informisanja građana o vršnjačkom i drugim oblicima nasilja. Djeca i mladi u osnovnim školama i na trgovima postavili su tzv. ružičasti zid, gdje su simbolično, otiskom prsta, dlana ili svojim potpisom, svi zainteresirani imali priliku izjaviti svoje protivljenje svim oblicima nasilja, s fokusom na međuvršnjačko nasilje.

Nejra Baltes, koordinatorica za komunikaciju “World Vision BiH”, izjavila je da je Dan ružičastih majica obilježen na tri trga u BiH kako bi skrenuli pažnju da je vršnjačko nasilje jako prisutno u BiH, međutim, da se o njemu ne govori dovoljno.

“Udruženje ‘Kap’ je prošle godine radilo istraživanje gdje je jedna trećina ispitanika navela da su žrtve zlostavljanja i vršnjačkog nasilja. Međutim, samo ih je 700 prijavilo to nasilje, što je jako mali broj u odnosu na broj ispitanih. Dakle, veliki problem, nedovoljno se govori o tome i zbog toga smo svi tu danas”, istakla je Baltes.

Kako je kazala, danas je u 50 škola u BiH, u saradnji s učenicima i nastavnicima postavljen rozi zid gdje djeca otiskom prsta, dlana ili potpisom mogu da kažu da razumiju šta je nasilje i da ono nije samo fizičko.

“World Vision BiH je u protekloj godini radio istraživanje na temu zanemarivanja gdje je pokazano da je zanemarivanje djece jako veliki problem u BiH, prvenstveno što taj problem nije prepoznat”, poručila je Baltes.

Smatra da se u cilju sprečavanja ovog problema svi trebaju uključiti.

Devetnaestogodišnji Tarik Čolo iz Pokreta “Vrijedni pažnje” iz Goražda bio je danas u Sarajevu gdje je podsjetio da su mladi iz 11 općina formirali neformalnu grupu čiji cilj je bio podizanje svijesti kod građana o zanemarivanju i nasilju nad djecom.

“Građani nisu upoznati s tim problemom. Danas samo se okupili ovdje kako bi građane edukovali o ovom problemu. Nažalost, poznajem veliki broj slučajeva vršnjačkog nasilja. Zanemarivanje jeste nasilje. To je korijen koji vodi ka različitim vrstama nasilja”, pojasnio je.

Udruženje “Kap” ove godine, u sklopu obilježavanja Dana ružičastih majica, obavještava djecu koja trpe bilo koji oblik međuvršnjačkog nasilja u školi i njihove roditelje, da je pokrenut projekat besplatne pravne pomoći, zahvaljujući podršci Ambasade Australije u Bosni i Hercegovini.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA