7 C
Sarajevo
25.04.2024

U Hrvatskoj zabilježeno više od 80 požara

Tokom jučerašnjeg dana na području Republike Hrvatske zabilježena su ukupno 83 požara, od kojih je 75 požara otvorenog prostora, većina nastalih kao posljedica nekontroliranog spaljivanja korova, prenosi Anadolu Agency (AA).

“Najveći broj požara otvorenih prostora, njih 18, prijavljeno je na području PU zagrebačke, zatim 12 požara na području PU ličko-senjske te deset požara na području PU varaždinske. Na području PU brodsko-psoavske, dubrovačko-neretvanske, međimurske i požeško-slavonske nije bilo prijavljenih požara”, saopćeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske.

U prijavljenim požarima nije bilo smrtno stradalih osoba, a u devet požara su zahvaćeni privredni objekti te trava i nisko raslinje. Naporima vatrogasaca većina prijavljenih požara je ugašena, a protiv devet osoba podnesene su prekršajne prijave.

- OGLAS -

Iz MUP-a Hrvatske upozoravaju građane da prilikom spaljivanja biljnog otpada na otvorenim prostorima, prvenstveno šumama i poljoprivrednim površinama posebnu pažnju obrate pri rukovanju vatrom ili lakozapaljivim predmetima koji bi mogli izazvati požare.

“Takvi se požari zbog nedovoljne pozornosti mogu proširiti na šume, stambene i privredne objekte te ugroziti ljudske živote. Osim direktne materijalne štete uzrokovane požarom, gašenje iziskuje angažiranje dodatnih ljudskih i materijalno-tehničkih sredstava, stoga je nužno upozoriti na odgovorno ponašanje”, naveli su iz MUP-a Hrvatske.

Također, pozivaju građane na dosljedno poduzimanje propisanih sigurnosnih mjera prilikom spaljivanja na otvorenom prostoru te na poštivanje odluke lokalne samouprave (županijske, gradske ili općinske) o spaljivanju korova, trave i drugog otpada biljnog porijekla, kojom su propisani uslovi za spaljivanje.

Apeluju na građane da posebnu pažnju obrate na moguću pojavu izbijanja otvorene vatre u njihovoj okolini te na osobe koje bi se s tim mogle dovesti u vezu, kao i da saznanja o tome odmah dojave policiji na broj 192 ili Službi za hitne slučajeve na broj 112.

Posebno podsjećaju na to da je spaljivanje korova i biljnog otpada potrebno obavljati na za to predviđenim mjestima i u određeno vrijeme, sukladno odredbama Zakona o šumama i Odlukama o spaljivanju korova i biljnog otpada koju donose gradovi, općine ili županije.

Zatim, da mjesto na kojem se pali vatra ili se spaljuju grane i ostali biljni otpad mora biti dovoljno udaljeno od objekata, krošanja stabala, kao i od električnih vodova i njihovih stupova da ih plamen ili prelijetanje iskri ne mogu zahvatiti.

Naveli su i da je zabranjeno u šumi i na udaljenosti 200 metara od šume spaljivati suhu travu, korov i druge tvari, kao i ložiti otvorenu vatru bez odobrenja pravne osobe koja gospodari šumom i šumskim zemljištem.

Napominju da je temeljem Zakona o zaštiti od požara, za fizičku osobu koja izazove požar propisana novčana kazna od 15.000 do 150.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. Istim je Zakonom propisano da će se osoba koja izazove požar iz nehaja, što je najčešći slučaj kod požara otvorenih prostora, kazniti za prekršaj novčanom kaznom od dvije do 15.000 kuna.

Istim je zakonom propisana i novčana kazna u iznosu od 1.000 do 15.000 kuna za prekršaj fizičke osobe koja ne prijavi nastanak požara i ne dostavi sve informacije o požaru.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA