7.7 C
Sarajevo
26.04.2024

Istraživanje u SAD-u: Bogatašima hitna pomoć dolazi brže

U slučaju srčanog udara svaka je sekunda važna, što znači da kašnjenje vozila hitne pomoći može biti fatalno. Duže čekanje na hitnu pomoć u ruralnim krajevima poznat je problem u Americi, ali i u drugim zemljama u svijetu. Studija provedena prošle godine pokazala je da pacijenti koji žive izvan većih gradova na takvu pomoć čekaju dvostruko duže.  Ali nova studija u cijeli problem uvodi još jedan faktor – bogatstvo, odnosno siromaštvo. 

 

Naučnici sa Univerziteta u San Franciscu ispitali su reakcije zaposlenika hitne pomoći u 63.000 slučajeva poziva zbog srčanog udara. Posebno su mjerili koliko je vremena vozilu hitne pomoći trebalo da od trenutka poziva stigne do pacijentove lokacije, zatim vrijeme od dolaska do odlaska s lokacije, vrijeme koje je prošlo od trenutka napuštanja lokacije do bolnice te na kraju ukupno vrijeme potrebno za djelovanje hitne pomoći. Rezultati su bili zapanjujući. Naime, dispečerima su trebale četiri minute više za reakciju na poziv iz siromašnijih četvrti u odnosu na one bogatije, ukupno je hitnoj pomoći trebalo 10%  više vremena za izlazak na teren u slučaju poziva zbog srčanog udara u siromašnijim četvrtima. 

- OGLAS -

 

“Kao društvo možda vjerujemo i nadamo se da su javne službe, poput hitne pomoći, jednako dostupne svima, ali naši rezultati pokazuju da to nije slučaj, čak ni u potencijalno fatalnim situacijama poput srčanih zastoja”, izjavila je doktorica Hitne službe i profesorica na UCSF-u Renee Hsia. 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA