7.7 C
Sarajevo
26.04.2024

Završeni radovi na obnovi atrija u Bosanskom kulturnom centru

Ovom prilikom je urađena rekonstrukcija kompletnog krova atrija gdje je duž središnjeg dijela postavljeno kaljeno staklo, zahvaljujući čemu, osim bolje vizuelne i estetske dimenzije, atrij sada ima puno bolje osvjetljenje. Također je rekonstruisana i galerija BKC-a, te su zamijenjene kamene ploče na ulazu u atrij kao i sanacija podzemnih instalacija u atriju površine 280 metara kvadratnih.

 

Preostalo je još vraćanje čuvene kamene menore, autora Zlatka Ugljena, na njeno staro mjesto u atriju za šta je, zbog njene velike težine, potrebna posebna mehanizacija.

- OGLAS -

 

Finansijeri ovog projekta su Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo i općine Centar i Stari Grad koji su za ovu namjenu izdvojili 120.000 KM. Općina Centar je sredstva iz svog budžeta izdvojila na osnovu potpisanog protokola o realizaciji sredstava pomenutoj javnoj ustanovi.

 

U ime Općine Centar protokol je potpisao načelnik dr. Nedžad Ajnadžić dok je u ime Javne ustanove „Bosanski kulturni centar Kantona Sarajevo“ protokol potpisao direktor Edin Kukavica koji je tom prilikom kazao kako je nova uprava Bosanskog kulturnog centra od prošle godine krenula s obnovom određenih dijelova zgrade u čije održavanje je od proteklog rata uloženo jako malo sredstava.

 

Novi koncept atrija će pružiti mogućnost mladim umjetnicima, muzičarima, piscima i dramskim radnicima da kroz redovne matineje na otvorenoj sceni Bosanskog kulturnog centra predstave svoj rad i umijeće. Sarajevski Bosanski kulturni centar zapravo je primarno izgrađen kao Veliki hram – Templ, za čiji projekt je bio zadužen Rudolf Lubinski, zagrebački arhitekt jevrejskog porijekla, a gradnja ovog veličanstvenog zdanja s kupolom završena je 1930. godine.

 

 

Nakon Drugog svjetskog rata Jevreji su ovu građevinu poklonili Sarajevu kako bi ona služila razvoju kulture. Rekonstrukciju devastiranog objekta preuzima tada mladi arhitekta Ivan Štraus. U ovim prostorijama je prije protekle agresije na BiH i opsade Sarajeva bio smješten Radnički univerzitet Đuro Đaković, a sadašnji naziv ovaj prostor dobio je poslije rata.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA